Wakacje first minute, czyli kupić wcześniej czy czekać na ostatnią chwilę?

Wakacje first minute często wydają nam się nieco mniej atrakcyjne niż popularne w ostatnich latach oferty dostępne na ostatnią chwilę. Czy jednak naprawdę ich zakup jest o wiele mniej opłacalny? A może są sytuacje, w których podjęcie z wyprzedzeniem decyzji dotyczącej tego, gdzie i kiedy spędzimy wyczekiwany urlop będzie zdecydowanie lepszym pomysłem? Sprawdźmy, jak to wygląda w wybieranych przez wielu Polaków niemieckich biurach podróży i porównajmy korzyści płynące z obu opcji!

Spis treści
Co dają nam oferty na ostatnią chwilę?
Dlaczego to się opłaca?
Czy planowanie z wyprzedzeniem ma sens?
Idealne rozwiązanie dla pracujących
Korzystne warunki i dodatkowe zniżki

Dlaczego first minute ustępuje w rankingach popularności ofertom wakacji na ostatnią chwilę

Oferty last minute niezmiennie od wielu lat cieszą się znacznie większym powodzeniem niż wymagające wcześniejszego zaplanowania terminu wakacji oferty first minute. Dlaczego tak jest i czy faktycznie oferty dostępne w ostatniej chwili zasługują na swoją popularność? Sprawdźmy!

Spontaniczny wyjazd

Oferty pojawiające tuż przed terminem wyjazdu są popularne przede wszystkim ze względu na brak konieczności wcześniejszego planowania urlopu. Nagle zdałeś sobie sprawę, że przed Tobą kilka czy kilkanaście wolnych dni, podczas których możesz na chwilę wyjechać i odpocząć? W najpopularniejszych destynacjach problemem może okazać się przede wszystkim problem ze znalezieniem hotelu oferującego niezbyt drogie pokoje i apartamenty. Poza tym kupno biletu lotniczego w ostatniej chwili to zwykle naprawdę duży wydatek. Nie jesteś pewny, czy cię na to stać? To nie problem. Z pewnością możesz pozwolić sobie na jedną z ofert, jakie duże biura podróży ogłaszają zwykle na maksimum 5 dni od terminu wylotu. Spontaniczny weekend na Majorce, kilka dni wyrwanych jesieni w Hiszpanii czy słoneczny styczeń na Karaibach? Wolne miejsca na pewno uda ci się znaleźć nawet w ostatniej chwili.

Wycieczka do Austrii

Niezbyt szeroki wybór

Niestety, na tym zalety ofert dostępnych w ostatniej chwili przed wyjazdem czy wylotem się kończą. Klienci biur proponujących głównie tego typu wyjazdy muszą być bowiem świadomi, że wybór destynacji dostępnych w formule last minute jest zwykle bardzo ograniczony. Jeżeli więc marzysz o wyjeździe na ciepłą plażę, Twoje oczekiwania mogą zostać spełnione. Jeżeli jednak liczysz na to, że podczas urlopu uda Ci się zobaczyć nigdy wcześniej nie widziane atrakcje akurat Hiszpanii czy Egiptu – być może będziesz musiał odłożyć to marzenie na kolejny sezon.

Czy to się opłaca?

Oferty prezentowane klientom na ostatnią chwilę w teorii opłacają się nie tylko wyjeżdżającym, ale też biurom podróży. Obejmują bowiem zwykle maksymalnie kilka ostatnich wolnych miejsc na wyjazd do danego miejsca. Wyjazd ten i tak się odbędzie, a w przypadku niesprzedania wszystkich miejsc to przedsiębiorstwo musi pokryć pełny koszt zarezerwowanych już pokojów czy miejsc w samolocie lub autokarze. Dlatego biurom podróży opłaca się sprzedać wolne miejsca w niższej cenie i dzięki temu dopłacić tylko część, a nie całość kosztów. Oferty te w porównaniu z proponowanymi przez te same biura opcjami first minute są jednak często tylko pozornie atrakcyjne. Zniżka obejmuje bowiem na przykład tylko lot, a nie wiąże się ze zniżkami na koszt zakwaterowania, wyżywienia ani ewentualnych atrakcji dostępnych na miejscu.

Czy planowanie z wyprzedzeniem ma sens, czyli kiedy warto wybrać wakacje first minute

Wakacje first minute to z pewnością rozwiązanie dla tych, którzy są w stanie z wyprzedzeniem zaplanować swój urlop. Przewagę mają tu więc chociażby rodzice dzieci w wieku szkolnym niż partnerzy freelancerów i freelancerek, których dochód uzależniony jest od dostępnych w danym momencie zleceń, których realizacji nie da się zaplanować w zbyt długiej perspektywie. Dla kogo zatem odpowiednie będą takie oferty? Odpowiedź jest naprawdę bardzo prosta.

Piramida w Meksyku

Idealne rozwiązanie dla pracujących

Większość z nas pracuje w dość określonych dniach i godzinach, a pracodawcy pilnują tego, aby każdy odebrał należny mu urlop w wyznaczonym terminie. Z tego właśnie powodu osoby zatrudnione w biurach, prywatnych firmach czy innych placówkach i obiektach usługowych często są w stanie zaplanować urlop z dużym wyprzedzeniem, zgłaszając go na początku danego roku, a niekiedy nawet pod koniec roku poprzedniego. Jeżeli zarówno ty i twoja druga połówka macie taką możliwość, nie warto się wahać. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wbrew powszechnemu przekonaniu oferty pojawiające się nawet tuż po zakończeniu sezonu wakacyjnego są zwykle o wiele atrakcyjniejsze niż te, które pojawią się dopiero na kilka dni przed planowanym wyjazdem.

Korzystne warunki i dodatkowe zniżki

Wybierając oferty first, a nie last minute, możesz liczyć na znacznie więcej. Biura podróży proponują bowiem klientom zdolnym do zaplanowania wyjazdu z wyprzedzeniem o wiele więcej niż tylko zniżkę na wyjazd. Zwykle dołączają do tego bowiem na przykład możliwość wykupienia wyżywienia w cenie znacznie niższej od standardowej. W wielu przypadkach uda ci się także znaleźć oferty, przy których zakupie zyskasz zniżkę na przykład na pobyt dla drugiej osoby, niższą cenę pobytu dzieci czy nawet dodatkowe zniżki na atrakcje dostępne w hotelu i jego bezpośrednim sąsiedztwie. Jeżeli więc zależy ci nie tylko na pobycie w komfortowym obiekcie, lecz również na relaksie w hotelowej strefie spa czy na zobaczeniu wszystkich okolicznych zabytków i zwiedzeniu ciekawych miejsc, warto rozważyć właśnie opcję rezerwacji z wyprzedzeniem.

To jednak nie wszystko. Decydując się na wykupienie pobytu z tak dużym wyprzedzeniem nie musisz obawiać się zmian terminów ani… wzrostu cen. Biura podróży w ramach tego typu ofert gwarantują bowiem zwykle, że cena wyjazdu nie zmieni się w czasie, który pozostał do momentu wylotu. Jeżeli więc bilety lotnicze do danego kraju skrajnie podrożeją, to nie ty będziesz musiał się o to martwić. W przypadku zmiany godziny lotu lub daty pobytu zazwyczaj masz też możliwość bezpłatnego anulowania rezerwacji z powodu wprowadzonych zmian.

Zarezerwuj swoje kolejne tanie wakacje first minute już dziś!

Nie wiesz, gdzie szukać najlepszych ofert wakacji first minute? Sprawdź dostępne opcje w bazie Happy Travel. U nas znajdziesz wszystkie oferty zarówno krajowych, jak i najpopularniejszych zagranicznych biur podróży. Dzięki temu nie musisz wchodzić na strony internetowe poszczególnych przedsiębiorstw – wystarczy, że z naszej wyszukiwarki wybierzesz interesujące cię opcje, a wyświetlimy ci wszystkie aktualnie dostępne wyjazdy i wyloty. Wiesz dokładnie, dokąd chcesz się wybrać? Sprecyzuj wyszukiwanie, wybierając konkretny cel podróży. Znasz termin, w którym możesz wyjechać na urlop, ale nie jesteś pewny, dokąd chcesz lecieć czy jechać? Nie ma problemu! Wybierz po prostu interesujący cię termin, a my przedstawimy ci dostępne destynacje wraz ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi sposobu rezerwacji. Szukasz wyłącznie ofert all-inclusive, a może chcesz sam zająć się swoim wyżywieniem i spróbować lokalnej kuchni danego kraju, nie płacąc przy tym dodatkowo za posiłki w hotelu? Również w tym przypadku możesz po prostu wybrać odpowiednią opcję w naszej wyszukiwarce.

Wybrzeże Meksyku

Zajrzyj do naszej bazy ofert i zaplanuj swój kolejny wyjazd już dziś, wybierając ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich oczekiwań i potrzeb!